Bertolt Brecht’in Epik Tiyatro Anlayışı

0
363

Bertolt Brecht'in Epik Tiyatro Anlayışı    Beltolt Brecht 20.yüzyılın hayran kalınası şairi,oyun yazarı ve yönetmeni olarak bilinir. Brecht, Aristoteles’in ortaya koyduğu anlayışının yerine kendi benimsediği Marksist anlayışın ışığında devrim yaratmış ve çağdaş tiyatronun önde gelen temsilcilerinden olmuştur.

Brecht’in anlayışına göre seyirciyi düşünmesi için harekete geçirmek ve bu sayede değişimi sağlama amacı vardır. şaşalı bir dekor vaat etmiyor ondan ziyade kullanışlı sergi alanı oluşturmak istiyor. Seyirciyi hipnotize olmuş denekler olarak görmek bu anlayışa ters düşmektedir. Brecht’e göre belli bir alanın izin verdiği duyguları sunmakta yetinmeyip alan değişime uğramasında rol oynayan düşüncelerle duyguları kullanan ve üreten tiyatro anlayışına ihtiyaç olmuştur. Brecht’in sıklıkla tiyatro anlayışı ile epik tiyatro anlayışını karşılaştırma yoluna gittiği rastlanmaktadır. Peki nedir bu iki tiyatro anlayışını birbirinden ayıran özellikler biraz bahsetmek istiyorum. tiyatro aktarılacak olan olayı sahnede taklit etmektedir lakin epik tiyatro olayı anlatmaktadır. Epik tiyatroda tiyatronun aksine seyircide duygu uyandırılmaya çalışılmaz daha çok seyirciye kararlar verdirilir. Epik tiyatro anlayışında insanlar değişir ve değiştirilir olaylar durağan olmaz. Epik tiyatroda duygu yoktur gibi yanlış anlamalar yer almaktadır ama okuduğum birkaç yazıda gördüm ki asıl olan var olan duygu harcanmamaktadır hatta daha daha güçlendirmeye çalışılmaktadır.

Brecht epik tiyatronun amacını izleyiciyi eğitmek veyahut ona ahlak dersi vermek olmadığını düşünmüş ve gerçeğin farkındalık yaratmak için önemli olduğunu savunmaktadır. Epik tiyatroda nesnel değerlendirme sağlayan “yabancılaştırma tekniği” kullanılmıştır.

Brecht’in oyununa verebileceğim en güzel örneklerden biri Cesaret Ana ve Çocukları. Oyun evrensel olan savaşı konu alır. Bu oyunda epik tiyatronun özelliklerini görebilmekteyiz.

Bertolt Brecht'in Epik Tiyatro Anlayışı

Bertolt Brecht'in Epik Tiyatro Anlayışı


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.