BAZEN KAHRAMAN

2
1852

Bazen kendimi o kadar güçlü hissediyorum ki, dünyayı kurtaracak bir oluyorum; bazen iki dakikalığına, bazen de beş.
İşte o iki dakika bana büyük bir özgüven veriyor. Bunun iki dakika veya beş dakika sürmesi beni üzse de, o iki dakikada dünyanın, belki de evrenin en mutlu insanı oluyorum.

Bu güçlülük hissi, çevreme dikkatlice baktığımda beni ziyaret ediyor. Bu yüzden işte, günümün bir çoğunu dışarıda geçiriyorum; duvarların arkası her zaman ferahtır.
Yağan her bir damla vücudumla temas ettiğinde, sonbahar yapraklarını avucuma düşürdüğünde, çıplak ayaklarımla buluşan toprak ve attığım her bir adım, aynı zamanda belirtisi.
Ben bu duygulara hayranım; özgür bir bedenin savruluşu, her fırtınaya karşı güçlü duruş ve huzur.

Hayranlık duyduğum bu duygulara nadiren mârus kalmak bu kentin en yaralayıcı kâbusu.
Ben bu dört duvarın dışına adımımı attığımda yağmur damlaları, ağaç yaprakları ve toprak hiç biri etrafımda seyretmiyor. Bu kentte özgür değilim, bu kentte temiz değilim.
Nehrin olmadığı, ağaçların olmadığı bir kentte kimse ne mutlu ne de huzurlu olamaz. Buradaki mutlulukların sahte oluşundan herkesin haberi var.
Herkes ne kalmak ister, ne gitmek; zordur, yıpratır.
Gitmek insanı kısa süreliğine yıpratır, kalmak ise her günü yıpratır.
Ben de ne gidebildim, ne de kalabildim. İşte bu nedenle özgür olamadım ama bir şey var ki günümü yıpratmayan bu kalışta; ben özgür değilim ama diğerlerinin aksine ben bazen güçlüyüm, ben bazen üç boyutlu filmlerdeki süper kahramanım. Ben hep aynı yoldan geçişim de, aynı yerlerden geçmiyorum.
Bazen soğuktan üşüyüp gözyaşı döken Ayşe’nin yanaklarını silmekteyim, bazen de dayaktan bithâb düşmüş Ünzile’nin yaralarını temizlemekteyim. İşte ben bazen terkedilmiş tüm kedileri okşamaktayım ve ben bazen faili meçhul cinayetlerin mâdurlarının mezar taşında ağlamaktayım. Ben sadece, bazen kahramanım.

BAZEN KAHRAMAN


2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.