barbar

0
167

barbar

barbarlık diyince akla gelen binlerce kötü yorumlar, yetişmemiş büyümemiş geri kalmış toplumlar, kaba insanlar geliyordur çoğumuzun aklına. ben çok farklı ve anlamına bir o kadar aykırı yorumluyorum bu kelimeyi.

aslında ilk kez barbar kelimesi yunanlar tarafından kullanılmış. yunanca bilmeyen kimselere denmiş barbar. kötü bir anlama sahip değilmiş. ben de barbarı yabancı bir kimse olarak yorumluyorum kendimce. benim dilimi bilmeyen ve benden uzak kimse. barbar kelimesi yumuşayabilir ve yumuşadıkça tanışabiliriz o kimse ile. barbar kaba tabiridir yumuşaklığın. yabancı duygulardır barbarlık. kendimize açamadığımız, kaçtığımız duygulardır. barbar öfkedir, kaçtığımız yıkıcı öfke. hayal kırıklığıdır kimi zaman, beklentilerimizin bizi üzdüğü noktadır. bazen sevgidir, kabullenemediğimiz şefkattir. bize yabancı olmasını istediğimiz ama peşini bırakamadığımız duygulardır. duygulara davrandığımız hırçınlıklardır. bazen bir gözyaşı bazen bir bakıştır barbarlık. karmaşıklık içinde beynimize yetişemeyen duyguları kontrolünden çıkaran amigdalalardır. içimizdeki körelmişliktir. körelmesi için olan çabamızdır. hepimizin içinde bir yudum bile olsa duran hissiyattır. kontrolümüzün dışında atan bir kastır.

avrupalılar türklere barbar derlermiş. yıkıp döktüğü için mi hakimiyet kurduğu için mi? peki bizim içimizdeki barbar bizi yıkıp döküyor mu, yoksa onun hakimiyetinin altındayız ve çıkamıyor muyuz?

barbar


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.