Baba

0
354

“Baba”

İçinde kutsallığı barındıran, çok anlamlı sonsuz bir kelime.

İnsan çevresindeki insanları, arkadaşlarını, dostlarını, eşini, dostunu seçebilir; hatta kullandığı eşyaları, sevdiği şeyleri sevmediği şeyleri de belirleyebilir; fakat annesini, babasını, ailesini seçemez. O sizin için siz dünyaya gelmeden belirlenmiş olandır.

“Baba”

En çok seven, en çok düşünen, dertlerinizle dertlenen, mutluluklarınızla sevinen, üstünüze titreyen ama sevgisini içindeki haliyle tam anlamıyla yansıtamayan yüce varlık.

“Baba”

Kiminin acısı, kiminin yarası, kiminin armağanı, kiminin imtihanı, kiminin şükrettiği, kiminin eksikliğini hissettiği yanı. Ama tüm farklı bu kapılar bile tek bir alana açılır tek bir varlığın bünyesinde.

“Baba”

Kızan, bağıran, en çok çekinilen, eve geç gittiğinizde hesap vereceğiniz hele de bir kız çocuğuysanız sizi en çok kıskanan tarafınız.

“Baba”

Aynı evin içindeyken anlaşamadığınızdan yakınıp sitemler ettiğiniz, ayrıldıktan sonra uzak bir şehrin gurbetinde okurken ve yahut evlenip kendi yuvanızı kurduğunuzda bir “alo” deyişine muhtaç olduğunuz, sesiyle desteğini hissettiren, bir mesajıyla ağlatabilen, arkanızda durduğunu bildiğiniz, yoruldukça sırtınızı yaslayabileceğiniz koca bir çınar.

“Baba”

Erkek çocuklarının ilk örnek aldığı, ilk oyun arkadaşı, ilk sırdaşı.

Kız çocuklarının ise karşı cins tarafından sevmeyi sevilmeyi ilk öğrendiği, ilk güvendiği adam.

“Baba”

Kızsa da bağırsa da üzse de üzülse de sizi anlamıyormuş gibi hissettirse de sizi en çok düşünen, düştüğünüzde de yanınıza ilk koşan, size hiç kıyamayan.

“Baba”

Ve en kötüsü de anlamı ve değeri en çok eksikliğinde hissedilen.Dualarında size yer veren insanın dualarınızda en çok yer verdiğiniz insana dönüşmesiyle fark edersiniz bir şeylerin değiştiğini. Bir şeyin değerini onu kaybetmeden önce bilmek gerekir. Çünkü pişmanlık, öfkeden ve gururdan çok daha güçlü bir duygudur.

Bu dünyadan geçip giden, bu dünyada bir yerlerde var olmaya devam eden ve gelecekte bu duyguyu tadabilecek babalarımızın günü kutlu olsun.

 

Baba


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.