Anda Kalmak

1
47

Aile hayatınız, arkadaş ilişkileriniz, sorun çıkaran yöneticiniz, problemler yaratan partneriniz…

Bütün bunları bir kenara bırakırsak şu an ne düşünüyorsunuz? Bunları çıkarınca düşündüğünüz bir şeyinizin olmadığını mı fark ettiniz? O zaman lütfen bu yazıyı dikkatli okuyun çünkü muhtemelen yaşadığınız “an” sizden habersiz akıp gidiyor.

Neden anda kalamıyoruz?

İnsan zihni sürekli çalışan mucizevi bir varlık ve bazen biz farkında olmadan da bizim adımıza düşünüyor. Aslında zihnimizin amacı geçmişteki problemleri çözmek, yarım kalan işleri halletmek ya da gelecekle ilgili kaygı yaratan durumları planlamak. Bu sistem eğer tüm konuları yanıtlarsa kusursuz bir hayatımız olabilir fakat çoğu zaman bizden aldığı çok önemli bir şey var o da “şu an”

Her gün içtiğiniz kahve, öylesine merhaba dediğiniz komşunuz, rastgele açtığınız televizyon dizisi ve hatta aldığınız nefes… Bütün bunlardan keyif almaya bakın. Yaşadığınız her anı tutkuyla yaşayın, yaptığınız tüm işleri çok isteyerek yapın. Çünkü siz sadece şu anı yaşıyorsunuz, geçmişteki siz zihninizi meşgul eden olayları yaşadı ve bitirdi, gelecekteki siz ise zamanı geldiğinde gereken her şeyi yaşayacaksınız bu durumda ihmal ettiğiniz şu anki size biraz değer vermelisiniz.

Anda Kalmanın Yolları Neler?

Duyu Organlarınızdan Yararlanın: Etrafta ne var? Sadece durup çevrenizi incelediğinizde hangi sesleri daha dikkatli duyuyorsunuz? Hangi kokuları alıyorsunuz? Bunları yaptıktan sonra daha önce fark etmediğiniz birçok şeyi keşfedeceksiniz.

İç Sesinize Yönelin: Şu an ne hissediyorsunuz? Dünün etkisiyle üzgün, yarın için endişeli olmayı kenara bırakırsanız şu an ne hissettiğinizi anlamaya sıra gelecektir. Kendinize o anı en verimli nasıl değerlendirebileceğinizi sorun ve aldığınız yanıta göre hayatınızı şekillendirin. Gerçekten yapmak istediğiniz şeyleri yapın ve zamanınızı boşa harcayacak şeylerden uzak durun.

Rutinleri Bozun: Her gün hızlı hızlı yediğiniz o yemeği bugün sakince yiyin, işe bir günlüğüne de olsa yürüyerek gidin her gün hızlıca akıp giden o dakikalarda zihninizi tutabilmek size iyi gelecektir.

Özetle o çok sevdiğiniz kokulu mumları yakın, yaşadığınız ortamı her an güzelleştirmeye çalışmaktan asla vazgeçmeyin. Unutmayın ki hayatınızdaki en değerli insan, şu an yaşayan sizsiniz.

Anda Kalmak

1 Yorum

  1. Özge hanım yazınızı cidden çok beğendim fevkalade yazmışsınız.Kendimi yazınızın içinde buldum resmen.’ Unutmayın ki hayatınızdaki en değerli insan, şu an yaşayan sizsiniz.’ Bu sözünüze dikkat edince her şeyin düzeleceğini umuyorum.Umarım böyle güzel yazıları yazmaya devam edersiniz,teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.