Analog Serüvenim

0
182

Nedir analog fotoğrafçılık? Kimine göre eziyettir, kimine göre boştur, uğraştır. Kimine göre hobi, kimine göre ise tutkudur.
Benim yolculuğum biraz kendimi kaybetmem biraz da kendimi aramamla kesişti analogla. Fotoğraf çekmek benim için hep bir gizem olmuştur. Olağan her şeye olağanın dışında bakmak.
Analog da bu bakımdan bizi oldukça içine sokar farklı yüzlerce bakış açısının. Neden dijital değil de analog sorusu için oldukça farklı cevaplar alabiliriz.
Önceliğimiz ucuz olması olabilir mi? Biliyoruz cevabı, kesinlikle. Eğer mekanizmasından anlıyorsak bit pazarlarında oldukça ucuza rastlayabilir ya da Hayyam Pasajı’ndan bir bilene danışıp, detaylarını öğrenerek alabiliriz.
İlk makinamız için Zenit, Olympus, Nikon, Pentax almamız gerekir mi? Kesinlikle hayır. Aşağıdakiler benim deneyimlediğim makinalar:

Çok cüzi bir fiyata bulabileceğiniz ve işlevini de hiç hafife almamanız gereken bir makina Axica. Lensi yok, çok uzak kadrajı alamayız fotoğrafa ama doğru ışık ve açıyla harika fotoğraflar elde edebiliriz. Aşağıdakiler benim Axica ile çektiğim bazı fotoğraflar:
1. FİLMİM


Bazı odaklanma problemleri yaşayabiliriz elbette. Problem değil, zamanla düzelecek.

Yeni başlayacağımız için birçok hata yapacak ve hata yaptıkça öğreneceğiz. Belki filmi yakacak, 36 pozdan 3 tane alabileceğiz… Ne kadar cebimizi yormazsa o kadar ruhumuzu da yormaz kanaatimce.
Ben ilk filmlerimi Kadıköyden Fuji Film’den 25 TL’ye temin etmiştim ve yine Kadıköy’de Foto Kafe’de 20 TL’ye yıkatmıştım. Sonraları bu iş için en uygun olan yere uğradım: Eminönü. Tunç fotoğrafçılıkta oldukça ucuz filmler bulabilir, yine o kadar ucuza yıkatabilirsiniz ve bu yeni başlayanlar için veli nimet. Ayrıca banyo/taramayı da sorunsuz elde ediyorsunuz.

Olympus OM40
2. FİLMİM

Makina karmaşıklaştıkça fotoğraflar da karmaşıklaştı. Enstantane hızını devreye hiç katmamışım ve makine her denklanşöre basışımda titredi ve tabii fotoğraflar da.
Enstantane hızı 8 15 30 60 125 250 500 1000 olan kızım. Görüntünün hızına bağlı olarak yüksekliğini arttırmalıyız ama ideali 250 denebilir.

Enstantanenin 250 olduğu olduğu bazı fotoğraflarım:
3. FİLMİM

Benim öğrendiğim kadarıyla analog denenerek, kurcalayarak, keşfederek öğreniliyor. Yanan pozlar, yırtılan filmler, yanlış ışıklar ve tozlar. Bazen hayal kırıklığı bazen onur kaynağı. Hobi ya da tutku ama uzun ve taşlı bir yol, sonu çiçekli bahçelere uzanan.

diğer fotoğraflarım için
ig: needpassiflora


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.