Amazon Prime Dizisi: Fleabag

4
111

 

Londra’da yaşam mücadelesi verirken aynı zamanda hayatını da yaşamaya çalışan, her şeyin çok iyi gittiğini ve hiçbir problem olmadığını savunan genç bir kadının bakış açısıyla izliyoruz diziyi. Komedi olarak gösterilse de tam anlamıyla iç acıtan sahnelerden oluşuyor Fleabag. Zaman zaman güldürse de seyirci ana karakterin acılarını bastırma yolunun gülmek ve güldürmek olduğunu biliyor ve ona uygun olarak izliyor diziyi.

Dizinin her bölümü ortalama 25 dakika ve bir sezon 6 bölümden oluşuyor. Diğer dizilerden farkı ise ana karakterin kameraya bakarak seyirciyle konuşması. Karakterin acılarını, hüznünü ve hissettiklerini anlamamıza ve onunla empati kurmamıza yardımcı oluyor. Sanki karakterle seyircinin arasında bir sır varmış ve o sırrı diğer karakterler hiçbir zaman öğrenemeyecekmiş gibi ta ki 2. sezonu görene kadar.

Fleabag aynı zamanda başrol oyuncusu da olan Phoebe Waller-Bridge tarafından yazılmış ve hikâye anlatıcılığı yaptığı zamanlardan gelerek daha da ayrıntıyla bize ulaşmış 2 sezonluk televizyon dizisidir. Dördüncü duvarı yıkmak olarak adlandırılan, ana karakterin seyirci ile bakışarak, diyalog kurarak, komik surat ifadeleri yaparak anlaştığı ve iletişim kurduğu bir teknik kullanılmıştır.

Yaptığı hataların üstesinden gelememiş, kendi ifadesiyle kardeşi kadar mükemmel olmayı başaramamış ve hata yapmaya devam eden bir kadının hikâyesi. Elinde olanların değerini bilemeyen ve her defasında hatalarıyla yüzleşen, sempatik bir karakter tanırız. Aslında, hepimize tanıdık gelen, bir şeyler bulduğumuz ve izini sürdüğümüz bir hayat hikâyesine sahip. Geçmişine çok sahip çıkar ve onu her şeyden üstün tutar.

Kadın karakterlerin üstünlüğüyle kurulmuş bir hikâye Fleabag. Tüm karakterler o kadar farklı özellikleri yansıtıyor ki, hiçbirine kızamıyor ya da sebebini soramıyoruz çünkü ana karakterin bizimle olan iletişimi, bizimle göz göze diyalog kuruşu her şeyi muhteşem bir şekilde açıklıyor.

İkinci sezon, birinci sezondaki hayal kırıklıklarının azalacağını umar seyirci. Hayatının yoluna gireceğini ve mutlu olabileceğini. İlk bölümden bir umut ışığı görür fakat yanlış kişidir hayatına giren, belki de imkânsız. Dördüncü duvarı yıkmayı başarır fakat gerçek aşka sahip çıkamaz.

Bir rahibin hayatına girmesi ile değişimleri görmeye başlarız. Hayatına kaldığı yerden daha da güçlü devam etmek isteyen karakterimiz, seni seviyorum dediği bir andan bu da geçecek cevabını almıştır. Bir rahibe aşık olmak, imkansızı tatmak demektir. Sevginin gücünü de görürüz dizide, her ne yaparsa yapsın ondan asla vazgeçmeyecek bir kardeş mesela.

Dizinin başında arkadaşının ölümü ile başa çıkmaya çalışan o genç kadının yerini dizinin sonunda daha olgun bir kadın almıştır. En İyi Komedi Dizisi, Komedi Kategorisinde En İyi Kadın Oyuncu, Komedi Kategorisinde En İyi Yönetmen, Komedi Kategorisinde En İyi Senaryo ödüllerine sahip olan Fleabag, 3. Sezonu da hak ediyordu fakat Bridge yaptığı bir açıklamayla seyircisini biraz üzdü.

“Fleabag’in, yani benim 50 yaşıma geldiğimde dönmem fikrini seviyorum. Çünkü o zaman hayatı daha çok deneyimleyecekmişim gibi hissediyorum. O zamanlar neye bulaşacağını Tanrı bilir. Aslında böyle bir karakterin ileriki dönemlerini görme fikri heyecan verici. Ama şimdilik başından çok şey geçti. Gitmesine izin vermeliyiz.”

Bridge’in 50 yaşında geri dönmesi ve Fleabag’in yeni bölümlerini beklerken, rahip karakteri gibi onun gerçeğini ve hislerini anlayabilecek biri daha görebilecek miyiz merak ediyorum. Hem çok sade hem de bir o kadar ışıltılı olmayı başarabilen Fleabag, kesinlikle izlenmeli diye düşünüyorum.

Amazon Prime Dizisi: Fleabag


4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.