9 Mart Salı Piyasa Beklentilerim

0
54
borsa ve altın grafiği
borsa ve altın grafiği

9 MART SALI PİYASA BEKLENTİLERİM

Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerim yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

DOLAR-TL

Dün tahvil faizlerinin 1,60 üzerine çıkarak riskli bölgeye gelmesi, DXY tarafından son 3 ayın en yüksek seviyesinin görülmesi ve yurt içi gelişmeler ile kur 7,78 seviyesine kadar yükselerek 17 Aralık tan beri en yüksek seviyeyi gördü. Son haftada yaşanan sert yükselişin kısmi bir düzeltmesi görülebileceğini düşünüyorum. 7,78 seviyesinden 7,60 civarına kadar geri çekilme yaşanması ancak bu hareketin de alış fırsatı sunması bekleniyor. 7,80 direnç 7,52 destek seviyeleri olarak takip edileceği görüşündeyim.

XAUUSD-ALTIN

Altın fiyatları, yükselen ABD Hazine tahvili faizleri ve güçlenen dolar ile 35 dolara yakın düşüş yaşadıktan sonra Senato’dan geçen ABD teşvik paketinin Temsilciler Meclisi’ndeki oylamasına odaklanmış durumda. 1676 seviyesine kadar düşüş görüldü. Bununla birlikte 1670 seviyesi destek olarak kabul edilecek alım yönünde işlem değerlendirilebilir. Burada hedef seviyeler 1710 ve 1722 seviyeleri olacaktır. Ancak bu yükselişler ile altında trend değişimi ve kalıcı yükseliş görülmesini beklemiyorum. Riskler orta vade aşağı yönlü olmaya deva ediyor.

ENDEKSLER

Aşı dağıtımının düzelmesi ve ABD’nin 1,9 trilyon dolarlık yardım paketini geçirmeye yönelmesiyle küresel ekonomik büyümede bir artış beklentisi içine girildi. Artan hazine getirileriyle ilişkili riskler, hükümet yardım programlarının ekonomik büyümeyi aşırı derecede ısıtabileceğine dair korkular arasında bir sorun olmaya devam ediyor. Bu ortamda endekslerde özellikle teknoloji hisselerinde geri çekilme devam edebilir ancak SP500 ve Dow Jones tarafında yükselişlerin devamı beklenebileceğini düşünüyorum. Bunun dışında DAX endeksi dün beklediğimiz hareketi yaparak tarihi yüksek seviyeye ve hafta boyunca da hareketli olmaya devam edecektir. 14240 gün içi destek seviyesi olarak takip edileceği görüşündeyim.

KRİPTO PARALAR
Bitcoin fiyatı %10 oranında yükseldi ve 52.500 dolarlık önemli direnci kırdı. BTC şu anda 54.000 doların üzerinde ve muhtemelen 55.000 dolar ve 56.400 dolara doğru yükselmeye devam edecek. Geçen haftadan beri bu hareketin beklendiğini söylemiş ve dün analizimde de yazmıştım. Düzeltme hareketinin bittiği, haber akışında ekstra bir gelişme olmadığı sürece söylenebilir. 62.000 hedefim güncel olarak devam etmektedir. XRP hedefimiz kısa vade 0,52 orta uzun vade 0,76 ve 1,00 usd olarak devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.