5 Adımda Yeni Yıla Nasıl Girmelisiniz?

0
105
  1. Adım : Kendinize verdiğiniz sözleri ve önümüzdeki sene yapacağınızı söylediğiniz her şeyi unutun. Yazdığınız listeleri yırtın, panonuzda asılı duran raptiyeleri çıkartın. Hiçbirisini yapmayacağınızı biliyorsunuz. Kocaman bir seneyi, bir şeyleri tekrar ertelemek üzere harcamayın. Bütün o “yapacaklarım” paragraflarını atın gitsin. Gerçekten ama gerçekten yapmak istediğinizde, yapacak enerjiyi, cesareti, parayı, zamanı bulduğunuzda zaten yaparsınız. Kendinizden başkası engel olamaz.
  2. Adım: Kendinize güzel bir hediye alın. Sevdiklerinize, ofis arkadaşlarınıza, okul arkadaşlarınıza pek tabii sevgilinize aldığınız gibi, kendinize de düşünerek ve özenerek bir hediye alın. Hediye paketine sarın. Kendinize güzel bir not yazın. Yeni yılın ilk gecesi açmak üzere, saklayın. İsterseniz aldığın gün de açabilirsiniz. Sevdikleriniz ne kadar değerli olursa olsun, hiç kimse size tam olarak istediğiniz değeri vermez. Bu değeri kendi kendinize verin. Müsrif diyen hiç kimseyi umursamayın ve o hediyeyi alın.
  3. Adım: Bir paket mini salamlardan veya konserve ton balıklarından, aslında o kırgın lakin mangal ateşi gönlünüzden ne koparsa ondan alın. Her gün yürüdüğünüz yolda, karşınıza çıkan ilk hayvan için bir kenara açın. Hayvanlardan çekiniyorsanız, siz uygun gördüğünüz bir köşeye açın. Bir avuç ekmek kırıntısını, yükseğe bırakın. Siz görmeseniz dahi, sayenizde o gün karnı doyan patili bir masum sayesinde, yeni yılınız güzellikle başlayacaktır. Siz bunun sebebini anlamayacak, belki de hatırlamayacaksınız. Unutmayın ki saf niyetle yapılan hiçbir iyilik, karmasını bulmadan kaybolmaz. Karma en güzel dokunuşuyla, kim bilir belki karnı tok bir kuçu kuçu yada mırnav sayesinde karşınıza çıkabilir.
  4. Adım: Birisine söylemeyi düşündüğünüz ancak söylemediğiniz bir şey var ise, söyleyin. Dünyanın en gereksiz şeyi dahi olsa, siz çekinmeden söyleyin. Her gün iş yerinde gördüğünüz görevlinin saçı güzel ise, bunu ona söyleyebilirsiniz. Size edeceği tebessüm ile herkesin günü daha güzel geçecektir. Üstelik bu adım pozitif olmak zorunda değil. Annenizin söylediği bir şey bu gün hala aklınızdaysa, ona bundan bahsedebilirsiniz. Arkadaşınızın yapmasını hiç istemediğiniz bir şey varsa, gidip açıklayabilirsiniz. Babanızdan duymayı beklediğiniz ama duyamadığınız tüm o sözleri, ufaktan çıtlatabilirsiniz sanki ? İçinizden gelenleri söylediğiniz zaman, etrafınızda kalanlar ancak sizi gerçekten sevenlerdir. Bu yöntemle, kimin sevgisinin gerçek olduğunu görebilir ve böylece tertemiz bir yıla başlayabilirsiniz.
  5. Adım: Tek bir adımımız kaldı. Bu adımın işe yaraması ancak diğer dördünü yapmanıza bağlı. Çünkü son adıma gelene kadar, dürüstlüğü, öz sevgiyi, merhameti ve cesareti tattınız. Zaten harikaydınız ancak böyle daha bir harika oldunuz. Son adım, derin bir nefes alın. Nefesinizi tutun. Size yakışmadığını bildiğiniz o kötü hisleri ve sizde olmasını istediğiniz o şeyleri düşünün. Nefesinizi bırakın. Neden o kötü hislere yer varken, olmasını istediğiniz hislere yer yok? Birisinin fazlalıkları atıp, yenilerini yerleştirmesi gerekiyor. Size bir sır vermem gerekirse, bu yerleşimi yapma yetkisi olan tek kişi yansımanızda size bakıyor. Kendi yanlışlarınızdan, yanakları kızarık bir çocuk gibi utandığınız ve kendi doğrularınızla bir ebeveyn gibi gururlandığınız harika bir yeni yıl diliyorum. Beşinci adım, aynaya bakın ve doğruyu söyleyin. Siz kimsiniz ve kim değilsiniz? Mutlu yıllar.

5 Adımda Yeni Yıla Nasıl Girmelisiniz?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.