4.Yılımıza doğru giderken

Günlerden bir gün, boş sayfaları buldukça karaladığımı fark ettim. Ne yazdığımın bir önemi yoktu, sadece boşlukları doldurmaya çalışan bir ruh halinin etkisindeydim diye düşünüyorum. Bu işin en zorlu kısmı ve en büyük yük getiren yönü düşünmektir. Düşünmek genellikle planlamadığım zamanlarda, yanlışlar ile dolu saatlerde yaptığım bir iş gibi geliyordu bana. Sadece düşünmek ile yetinemediğim zamanlarda boş sayfalara ile düşüncelerimi paylaşır, onlar ile sanki bir insanmış gibi uzun uzun konuşurdum.

Zaman geçtikte sadece yazmanın da artık yeterli olmadığının farkına vardım. Yazdıklarımı yani düşündüklerimi paylaşacak başka arkadaşlar bulmalıydım. Başkaları çevremdekiler olamazdı çünkü tanıdığım herkes düşüncelerimi insafsızca yargılayabiliyor ve eleştirebiliyordu. Eleştirilmek sorun değildi benim için ama sırf laf olsun diye yapılan eleştirilenlerin hepsi anlamsız geliyordu. Toplumsal yargılardan o kadar çok korkmuştum ki, paylaşmaya karar verdiklerimi bile gizli bir isimle yayınlamaya başladım. İsmin kim olduğunun bilinmemesinden midir bilemem ama işin gizemli kısmı fazlasıyla dikkatleri üstüme çekmişti. Kendimi hiçbir şekilde sınırlamadan istediğim şekilde haykırabiliyordum tüm düşüncelerimi. Geçen zamanda artık buda yetersiz gelmeye başlamıştı benim için. Yapmam gereken konusunda pek emin olmadığım yıldızlı bir gecede, Sokak Dergisi’ni kurmayı kararlaştırdım. İnsanların yazdıklarını gönül rahatlığı ile paylaşabileceği bir platform olması için her şeyi sade olarak tasarladım ve 2012 yılında ufaktan da olsa çalışmalara başladık. Her yılı dönemler içinde yaşadık ve sonlandırdık. Karşımıza çıkan birçok sorun oldu, morallerimizi bozmadan yola devam ettik. Sayısızca mailler, başvurular aldık. Her gelen yazıları noktasına virgülüne kadar inceledik. Ama ciddi bir müdahalede bulunmadık. Çünkü, herkesin kendi stili ile yazmasını önemsedik, önemsiyoruz.

Geriye dönüp baktığımızda hiçbir keşkelerimiz olmadı. Sokak Dergisi 2 ay sonra 4. Yılına girecek ve halen yazmaya devam ediyoruz. Her gün aramıza yeni katılan, yazmayı ve okumayı seven farklı insanların kattığı güzellikler ile değişmeye ve büyüğüme devam ediyoruz.  Artık her yeni yaşımızda bir sonra ki dönem için bir hedef belirleyeceğiz ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı daha yoğun bir şekilde hayata geçireceğiz. Her döneme özel isim verip, dönemlere uygun simgeler seçip o konulara uygun tasarımlar geliştireceğiz.

Sonuç olarak elimizden bırakmadığımız kalemlerimizle, karalamaya ve kendimizi anlatmaya devam ediyoruz. Yazmanın, üretmenin, paylaşmanın güzelliği ışığında bizleri takip eden tüm herkese teşekkür ederiz. Yeni dönemde, yenilikler ile tekrar görüşünceye dek kendinize iyi bakın J