2021'DE GEÇTİ

2021 sanırım benim için hiç unutulmayacak bir yıl oldu. İnanıyorum ki en farklı yaşadığım senelerden biriydi. Senenin başında son sınıf üniversite öğrencisiydim ve son senem diye girdiğim her sınavda inanılmaz stres yaptım öyle ki ilk kez saçımda beyaz gördüm. Son sınıf olmak garip bir dönem hem bitirme sevinci var hem okul uzarsa stresi hem de ne olacağını bilememe merakı çünkü 6 yaşında adım atılan resmi öğrencilik hayatının bitiyor olması nasıl bir şey düşünülemiyor. Benim tek düşündüğüm artık vize final stresi olmayıp sabah alarm kurmadan uyuma özgürlüğüne sahip olacağımdı. 2-3 ay böyle geçti açıkçası ancak bir süre sonra bu durumdan da sıkılıyorsun ve bir işe yaramak istiyorsun.  İki aydan biraz fazla diyebileceğim süreçten beri bir iş hayatım var sayılır. Sabahın kuşluk vaktinde uyanılan ve yetiştirilmesi gereken süreli işler olanından. Orada elimden geldiği dek verimli olmaya çalışıyorum. Sonra bu senenin tee en başlarında yıllardır ettiğim bir duam gerçekleşti. Dünyanın en tatlı kedilerinden birini sahiplendim ve inanın bu kolay olmadı. Her şey sahiplenmekle de bitmedi onu büyütmek ve sınırlarını öğretmekte kolay olmadı. Sayesinde daha da büyüdüm çünkü bir candan sorumlu olmanın kolay olmadığını, annelerin neler hissedebileceğini artık daha çok anlamaya başladım. Onun yüreğinde yaşattığı vicdani sorumluluk başka bir şey. İyi ki  var. Çok da mutlu olduğum bir yazdı çünkü hem kültür hem deniz tatili yaptım. Çok güzel kitaplar okudum tadı hala damağımda olan. 2021 beni ilk zamanlar zorlasa da sonrasında kendini affettirdi. Kıssadan hisseye gelirsek Ocak ayında olan halim ile şimdi ki durumum farklı ve bu bana kendimi daha olgun hissettiriyor. Çok fazla yaptım, ettim, ben vs dedim çünkü bu sene gerçekten hep kendimi ve geleceğimi düşündüğüm bir seneydi. Ülkeyle ve dünyayla o kadar az ilgilendim ki nasıl bu kadar az ilgilenebildim bende şaşırıyorum. Yoksa sanmayın ki yanan ciğerlerimizden ve masum canlardan, kaygılandıran ekonomiden haberim yok. Sokak Dergisinde 4.seneme girerken ben de yine aklımca “christmas geleneği” diyerek sene boyunca neler öğrendiklerimi bahsedeyim dedim. Sadece sizin için değil ben de eğleniyorum.

 • Bitmeyen hiçbir şey yoktur.
 • İstemek ayrı yapabilmek ayrıdır. Bir şeyi istiyor olman onu yapabileceğin anlamına gelmez.
 • Akademik olarak senden önde olan insanların olması onların senden daha iyi olduğu anlamına gelmez.
 • Her şeye yetişemeyeceksin.
 • Zorlanmayacağın meslek yoktur önemli olan zorluğuna katlanabileceğin mesleği yapmaktır.
 • Sevgi önemli ancak yeterli değil.
 • Kendin için neyin doğru olacağını bilmek çok zor.

 

2021'DE GEÇTİ Benim için bu senenin kitabı “Ben Kirke”. Tek solukta okudum, uzun süredir okuduğum en akıcı kitaptı. Eğer yunan mitolojisine biraz bile ilginiz varsa tavsiye ederim. Sayesinde ölümsüz ve güçlü bir tanrı olmanın zorluklarını da bir bakıma görmüş oldum. İlk kez okuduysanız saçma gelecek belki ama evet, ölümsüz ve güçlü tanrı olmanın da hiç istemeyeceğiniz yanları var.

Benim için bu senenin ressamı Claude MONET’ti. İnternette öyle amaçsızca gezinirken yaşadığı evi gördüm ve aklımda bir sürü hayal canlandı. Tam böyle eski dönem ressamın hayatı gibi.

Benim için ise bu senenin dizisi The Good Place. Biliyorum hep bu senenin filmi derdim ama bu sene hem çok güzeldi dediğim bir film yok hem de bu diziden bahsetmesem eksik hissederdim. Ben bir kere başlayıp yarıda kesmiştim diziyi çok çocuksu geldiği için ancak bir ara aklıma esip diziyi izlemeye devam ettiğimde bu sefer hep izlediğim dizi oldu. Hem eğlenceli hem de felsefik bir dizi. Ayrıyeten insanların davranışlarını ve yaşamını sorgulayan bölümleri de var.

2021'DE GEÇTİ

Benim için bu senenin şarkısı ise en zor karar verdiğim bölüm. Her sene en çok dinlediğim şarkıyı değil bana en farklı hissettireni seçiyorum. Bu sebeple bu sene baya 3-4 tane seçenek oldu. En iyisi hepsini yazayım içlerinden rastgele birisinin linkini alayım. Hem hepsi güzelken niye aralarında seçip yapmak zorunda kalayım ki. Burası benim rahatça yazıp çizebildiğim alan.

 1. Sefo – Bilmem mi
 2. Lana Del Rey – Diet Mountain Dew
 3.  Izzamuzzic – Adventure
 4. Mattafıx – 11.30

Acısıyla tatlısıyla geçti bu sene de . 2022 tüm iyi niyetlilerin yüzünü güldürsün. Bir acı yaşandıysa onun katbe kat mutluluğunu yaşatsın. Verilen kararlardan pişman etmesin. İyi yıllar güzel okuyucularım.