8 Mart Pazartesi Piyasa Beklentileri

0
106
euro dolar para
euro dolar para

8 MART PAZARTESİ PİYASA BEKLENTİLERİ

Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerim yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Bu hafta ABD Şubat ayı enflasyon verisi, EURO Merkez Bankası toplantısı ve faiz kararı, İngiltere’ de GSYH verileri olacak.

ENDEKSLER

ABD Senatosu’nda Başkan Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık paketinin kabul edilmesi piyasalarda memnuniyetle karşılanırken, tahvil getirilerindeki yüksek seyrin risk iştahı üzerindeki etkisi devam ediyor. Faiz oranı 1,60 seviyesinde. Cuma günü ABD’de beklentilerin üzerinde açıklanan tarım dışı istihdam verileri sonrası enflasyon endişeleri yükselişe geçerken, ABD 10 yıllık tahvil getirisi de bir ara 1,6238 ile bir yılın en yüksek seviyesine yaklaşmıştı. Haftayı 1,5661’den tamamlayan ABD 10 yıllık tahvil getirisi ilk işlemlerde yüzde 1,60 seviyesinin üzerinde.
Endekslerde ise bu hafta hafif satıcılı geçebilir. Özellikle ABD endekslerinin düşüş yaşadığı geçen hafta nispeten daha güçlü duran DAX için 13660 seviyeleri gündeme gelebilir.

DOLAR-TL

Kritik bölgeye çıkan DXY etkisi ile paritede güçlü duruş ve TL nin zayıf görünümü devam ediyor. Haftaya yapılacak PPK toplantısında faiz artışı gündeme gelebileceği için paritede böyle bir beklenti olursa 7,30 civarına kadar düşüşler görülebilir ancak bu hafta 7,70 üzerine çıkması beklenebilir. 7,20 altı kapanış görülmediği sürece düşüşler alım fırsatı yaratacağı görüşündeyim.

XAUUSD-ALTIN

ABD tarihindeki en büyük teşvik paketi 11 saat süren oturumun ardından 50’ye 49 oy ile Senato’dan geçti. Yeni mali teşvik tasarısına göre, işsizlik yardımı haftalık 300 dolar olarak belirlenirken kriterlere uyan kişilere de 1.400 dolarlık nakit para yardımı yapılacak. Bu gelişmelerle haftaya yükselişle başlasa da 1760 ve üzeri seviyeler görülmediği sürece kalıcı yükselişler olmayacaktır. Teknik görünümdeki zayıflık devam ediyor. Gün içi 1722 direnç 1695 destek seviyeleri takip edileceği görüşündeyim.

UKOIL-PETROL

Küresel petrol talebinin yaklaşık yüzde 7’sini karşılama kapasitesine sahip Suudi Arabistan’daki Ras Tanura petrol terminaline saldırı girişiminde bulunuldu. Saldırıyı Yemen’deki İran destekli Husiler üstlendi. Saldırıda herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadığı belirtildi. Brent petrol bu gelişmeden sonra 71 seviyesinin üzerine çıktı. Bununla birlikte kar satışları ve teknik düzeltme yaşayabileceğini düşünüyorum. Brent için 69,00 destek seviyesine kadar geri çekilme görülebilir.

ÖNEMLİ

Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine Yemenli Husiler tarafından saldırı gerçekleştirildiği haberlerinin etkisi ile petrol fiyatları hızlı yükseliş gösteriyor.şu an 69,00 seviyesinde olan petrol fiyatlarının 75 USD seviyesine ulaşmasını bekliyorum. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.