11 MART PERŞEMBE PİYASA BEKLENTİLERİM

0
72
borsa ve altın grafiği
borsa ve altın grafiği

11 MART PERŞEMBE PİYASA BEKLENTİLERİM

Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerim yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

-Bugün Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve faiz kararı açıklanacak. Bunun dışında ABD’ de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve JOLTS endeksi açıklanacak.
-Dün akşam saatlerinde ABD’ de 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketi onaylandı. Cuma günü de başkan Biden onaylayacak ve yürürlüğe girecek.
-ABD’ de enflasyonun beklentilerin altında gerçekleşmesi ise borsalar ve emtialara yaradı, 10Y tahviller düştü, gelişmekte olan piyasa para birimleri yükseldi.

XAUUSD-ALTIN

Hem teşvik paketinin onayı hem açıklanan makroekonomik verilerin iyi gelmesi ile ons altında yükseliş denemeleri devam ediyor. 1724 seviyesi üzerinde günlük kapanışı önemli buluyorum. Bu ivme ile 1770 civarına kadar yükselişlerin görülmesi sürpriz olmayacaktır ancak 1742 ve 1759 kritik dirençler olarak takip edilecek. Gün içi destek seviyesi ise 1724

USDTRY-DOLARTL

10Y ABD faizlerindeki gevşeme ile gelişmekte olan para birimlerinin yükselmesi ile Türk Lirası da olumlu etkileniyor. Pazartesi 7,78 seviyesine kadar yükselen kur, 7,48 seviyesine kadar geri çekilmiş durumda. Haftaya yapılacak PPK toplantısı öncesi sert hareketler görülmesini beklemiyorum. Dolar endeksi ve 10Y faizlerinin etkisi ile fiyatlama görülecektir. 7,42 destek 7,58 direnç seviyeleri olarak takip edileceği görüşündeyim.

ENDEKSLER

10 yıl vadeli ABD tahvillerinin getirisi Çarşamba günü yapılan ihale sonrası bir ara yüzde 1,565’e çıksa da ülkede açıklanan ılımlı enflasyon verilerinin de etkisiyle kapanışı yüzde 1,5178’den gerçekleştirdi. Küresel tahvil piyasalarının yakından takip ettiği ABD’nin 38 milyar dolarlık 10 yıl vadeli tahvil ihalesinde faiz yüzde 1,523 olarak gerçekleşirken, bu seviye teklif verme süresinin sona erdiği dakikalarda piyasalarda işlem gören seviyelerin üzerindeydi. İhalede teklif/karşılama oranı 2,38 oldu. Sonuç olarak talep piyasa beklentisinin altına kaldı. Diğer taraftan tahvil piyasalarının yakından izlediği ABD çekirdek enflasyon verisinin de şubatta yüzde 1,3’e gerilediği açıklandı. Manşet enflasyon ise beklentilere paralel şekilde yüzde 1,7 seviyesinde gerçekleşti.
Tahvil ihalesi ve enflasyon verisinin ardından teşvik paketinin de onaylanması ile borsalarda sert yükselişler görüyorum. Dow Jones endeksi 32440 puana kadar yükselerek rekor kırdı. DAX endeksi ise 14592 seviyesini görerek yeni rekoru kırdı. Gün içi yükselişler devam edebilir. DAX hedefim 14680 olarak devam ediyor.

KRİPTO PARALAR

JP Morgan, kripto para bağlantılı hisseleri kapsayan yatırım aracı oluşturdu. Şirketten yapılan açıklamaya göre, yapılandırılmış yatırım aracı ile kripto para bağlantılı 11 hisseye yatırım yapılacak. Araç, doğrudan kripto işlemleri gerçekleştirmeyecek. Yatırım aracının yatırım yapacağı şirketler arasında MicroStrategy, Square, Riot Blockchain, Nvidia, Paypal Holdings ve Advanced Micro Devices da yer aldı.
Fiyatlar için olumlu bir gelişme olduğunu söyleyebilirim. Bitcoin (BTC) fiyatı, JPMorgan ve Digital Currency Group haberleri sonrası yükselmeye başladı. 24 saatte 50 milyar dolardan fazla hacim toplayan Bitcoin, 57.000 dolara kadar çıktı. Hareketin devamını bekliyorum. Ethereum 1830 direnç seviyesine kadar yükseldi ancak ilk denemesinde geçmeyi başaramadı. 1761 desteği üzerinde bu denemelerin devam etmesini bekliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.