10 Kasım 1938

0
280

Mustafa Kemal Atatürk;
Türk devlet adamı, mareşal, ilk ve tek başkomutan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı. Laik ve milliyetçi bir ideolojisi olan Atatürk’ün politika ve teorileri Kemalizm olarak adlandırılır.

Millet sevgisi, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün fedakârlıklarla dolu hayatının her döneminde, hayranlıkla söz edilecek hatıralarla doludur. Her şeyi göze alarak ülkemiz için zorlu mücadeleler vermesi, ondaki vatan ve millet sevgisinin üstünlüğünü ve onun fedakârlığını açıkça göstermektedir.
Mustafa Kemal’in büyük bir devlet adamı olma yönünü oluşturan en büyük özelliklerinden birisi onun ileri görüşlü olmasıdır. Bugünü anlayabilmek ve yarını tahmin edebilmek için dünü bilmek gerektiğine inanan Atatürk’ün Türk milletinin felaket uçurumuna yuvarlanışını uzak görüşüyle çok önceden sezmiş ve düşüncesini:

“Yolunda yürüyen bir yolcunun, ufku görmesi kâfi değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi lazımdır.

Sözü ile ortaya koymuştur.

Benim bir kadın olarak en çok değinmek istediğim bir konu ise, kadına verdiği değeri 1930 yılında seçme ve seçilme hakkı ile göstermesidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün sizlere aktarmak istediğim sözleri:

“Şuna inanmak gerekir ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”

“Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

“Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir.”

Şeklindedir.

Ben şu an, bu ülkede özgürce gezebiliyor, sizlere bu satırları yazma fırsatı bulabiliyor isem bu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesindedir.

Bir lider düşünün arkadaşlar, ülkesine ve vatanına verdiği mücadeleler ile Cumhuriyeti armağan eden bir lider düşünün. Öyle bir lider ki o tüm dünyada, ölümünün 81. Yılında bile hâlâ saygı ve sevgiyle anılmaya devam eden.

Dünyada ilk kez ve tek örnek olmak üzere, Birleşmiş Milletlerin UNESCO örgütü tarafından, kendisinin 100. doğum yılı olması sebebiyle ve tüm ülkelerin oy birliğiyle 1981 yılı “Atatürk Yılı” olarak kabul edilmiştir.
Aynı zamanda Norveç’te Atatürk gibi düşünmek deyimi olduğunu biliyor muydunuz? Norveç milleti herhangi bir zorluk ile karşılaştığında kestirip atmak yerine, “Atatürk gibi düşünmek” deyimi ile zorluğu aşmaya çalışıyorlar. Bu deyim sadece Norveç’ te değil farklı ülkelerde de zaman zaman kullanılmaktadır.
Sizlere aktardığım ve çoğunuzun bildiği şu kısacık bilgiler bile onun nasıl eşsiz bir lider, nasıl eşsiz bir başkomutan olduğunu açıkca ifade ediyor. Daha bilmediğimiz özellikleri, mücadeleleri olan büyük komutanı saygı, sevgi ve minnetle anıyor, onun fikir ve düşüncelerini ilelebet sürdüreceğime söz veriyorum.

10 Kasım 1938


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.