SESSİZ ÇIĞLIKLAR

0
139

Günümüzün en trajik toplumsal sorunlarından birisidir çocuk istismarı. İhmal, duygusal, fiziksel ve cinsel istismar… Oysa bir çocuğun gülüşündeydi hayat; incinmiş bedeninde, sindirilmiş duygularında, sessiz çığlıklarında değil.

İstismar hakkında yapılan istatistiki araştırmalarda bahsi geçen sayıların azımsanmayacak kadar yüksek düzeyde olması can yakıcı.  Üstelik artık çocukların ve ailelerinin bu konularda, bilinçlenmelerinin ve eğitimlerinin daha ileri seviyeye ulaştığı düşünülürken…

Belki de sebebi, tacizcilere daha caydırıcı cezaların verilmiyor olmasından dolayı bir şekilde kurtulacaklarına inanmaları… Örneğin, 15 yaşındaki bir kız çocuğunu kaçırıp 3,5 ay cinsel tacizde bulunan ve daha sonra tutuklanan adamın “Çevremde çok kız kaçırma oldu, hiçbiri tutuklanmadı. Suç olduğunu bilmiyordum.” diyecek kadar fütursuz ve pervasız olabilmesi… Yine geçenlerde Suriyeli hamile bir kadına tecavüz edip 10 aylık çocuğu ile birlikte onu öldüren adamın, daha önce de engelli bir kıza cinsel istismardan 2 yıl yatmış olması ve bunlar gibi daha birçok örnek…

Yahut hala 9 yaşındaki çocukların evlendirilmesini meşru gören zihniyetlerin varlığı ve bu atıl zihniyetlerin dünyaya bıraktığı acı hikayeler.  Hindistan, Yemen, Afganistan, Somali gibi ülkelerde kız çocuklarının 10 yaşında evlendirilmesi gerçeği söz konusudur. Bununla birlikte sadece kız çocukları değil, erkek çocukları da zorla evlendirilebilmektedir.  Ülkemizde de Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan verilere göre 2010-2015 arası çocuk gelinlere ait resmi sayı toplam 232 bin 313 dür.

Aile bakanlığı, çocuk istismarı ve evliliklerine ilişkin 2013-2017 yıllarını kapsayan bir eylem planı geliştirmiştir. Bunlar dışında ilgili derneklerin ve platformların yaptığı çalışmalar da mevcuttur. (Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği, Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği, Çocuk Koruma Merkezlerini Destekleme Derneği, Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği vb.)

Alınan tedbirlere, stratejilere halkın desteği ve farkındalık yaratma çabası ile bu büyük trajedinin üstesinden gelinebileceği inancındayım.

Sokaklarda çocukların sadece mutluluk çığlıklarını duymak ümidiyle…

PAYLAŞ
Önceki İçerikHalep’teki Küçük Kız
Sonraki İçerikHüzünlü Değilim,Mizacım Böyle!
Haziran 1997 ‘de Kayseri’de doğdum. Erciyes Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Yazdıklarıyla okuyucularını harekete geçiren insanlardan hep feyz almışımdır; bundan dolayıdır ki içimdeki anlatma arzusunu durduramadan kelimelerin sonsuzluğunda çabalıyorum.

YORUM YAZ!

Please enter your comment!
Please enter your name here